Slovníček pojmů ecigarety

Slovníček pojmů:

AFC - možnost nastavení množství přisávaného vzduchu (Air Flow Control).

AIO - All In One - v překladu „vše v jednom", druh elektronické cigarety, která má napevno spojené tělo, řídící jednotku a atomizer v jeden celek.

Aromata - příchutě přidávané k nikotinové bázi při míchání vlastních liquidů. Jde o stejný princip, jako potravinářská dochucovadla, dříve nazývané jako tresti. Při vapingu se používají druhy na bázi propylenglykolu, popř. s velmi nízkým podílem alkoholu (ne s olejovým základem).

Atomizér - jinak též clearomizér, echomizér, cartomizér, jedna ze dvou hlavních součástí e-cigarety (druhou je baterie, resp. „grip“, popř. „mod“).  kde je umístěna hlava se žhavící spirálkou popř. jen samostatná spirála s vatou. Hlava resp. spirála při rozžhavení odpařuje tekutinu (liquid) nasáklou ve vatě a tvoří dým (mlhu, mraky), která se inhaluje = kouří. 
 V zásadě rozdělujeme atomizéry na dvě kategorie:
 - pro kouření stylem pusa-plíce, angl. MTL (Mouth To Lung), jde o klasické kouření, šlukování
 - pro kouření přímo do plic, angl. DL (Direct Lung), viz. níže
 Atomizéry lze také rozdělit na typy pro tovární hlavy a na tzv. DIY (Do It Yourself) pro vapery,  kteří si sami motají spirály .

Atomizer Short - chybová hláška zobrazující se na displeji elektronických cigaret a gripů v případě, že je atomizér ve zkratu. Ve většině případů se jedná o poškozenou žhavící spirálu.

Atty - slangový výraz pro atomizér,  též “atík”

Baterie automatická  - součást e-cigarety, s automatickým sepnutím žhavení atomizéru,  obvykle pomocí podtlakového spínače.

Bateriový článek - samostatná nabíjecí baterie, v oblasti e-kouření nejčastěji typu 16650, 18350, 18650, 26650. První dvě číslice značí průměr článku, třetí a čtvrtá číslice pak délku článku v milimetrech. Jednotlivé typy článků se vyrábí s různým vybíjecím proudem a různou kapacitou (závisí na výrobci a modelu).

Baterie manuální - součást e-cigarety, s ručně ovládaným tlačítkem na sepnutí žhavení atomizéru.

Báze - chemická směs propylenglykolu  (PP) a glycerolu (VG), smíchaných v určitém poměru, nejčastěji VG50/PP50, 70/30 a 80/20 % .  Báze je bez chuti, jsou buď beznikotinové nebo s nikotinem a přidávají se k ní aromata. Používá se pro domácí míchání a přípravu liquidů.

BCC (Bottom-Coil-Changeable) - v překladu „spodní výměnná spirála“, označuje žhavící hlavu, která je umístěná ve spodní části clearomizéru. Takto umístěné žhavící hlavy mají velice dobrý přísun e-liquidu ke spirále, jelikož jsou celé ponořené do e-liquidu.

BDC (Bottom-Dual-Coil) - v překladu „spodní duální spirála", označuje žhavící hlavu mající dvojitou spirálu, která zajišťuje větší produkci páry.

BVC (Bottom-Vertical-Coil) - překladu „spodní vertikální spirála", označuje žhavící hlavu se spirálou ve vertikální poloze, která zajišťuje lepší produkci páry než v poloze horizontální.

Box Mod - součást elektronické cigarety, obsahující baterii a elektronické ovládání.

Bypass - režim ovládání elektronických cigaret, který simuluje mechanický mod. Tzn. že proud z baterie je veden do atomizéru napřímo, bez použití elektrického obvodu. Nelze proto regulovat výstupní výkon baterie.

CCH  - extrémní tvorba dýmu (Cloud Chasing), týká se výkonných nízkoodporových atomizérů.

Cig-a-like - označení pro některé typy elektronických cigaret, které svým vzhledem připomínají klasické tabákové cigarety.

Drip Tip - náustek s širokým otvorem, kterým se dokapává několik kapek liquidu do atomizéru přímo  na žhavící spirálu s vatou.  Po vykouření resp. odpaření se znovu dokapává.

Dripping - styl vapování, kdy vaper nepoužívá tovární hlavy a naplněný atomizer, ale e-liquid dokapává v malých dávkách přímo na žhavící spirálu RDA atomizéru. Dripping se využívá především pro získání té nejlepší chuti a největšího množství páry.

DC (Dual-Coil) - v překladu „dvojitá spirála", označuje žhavící hlavu se zdvojenou spirálkou popř. atomizer s možností osazení dvěma spirálkami.

DIY (Do-It-Yourself) - v překladu „udělej si sám“, nejčastěji označuje atomizéry, které se osazují vlastními spirálami a vatou.

DL (Direct Lung) - překladu „přímo do plic", používá se jako označení pro přímé vdechování. Tzn. že se pára z elektronické cigarety natahuje přímo do plic, obdobně jako např. u vodních dýmek. Opakem je MTL (Mouth To Lung), kdy se pára nejdříve natáhne do úst a následně vdechne do plic, jako šlukování u klasických cigaret.

Echomizér - jiný název pro atomizer.

E-juice - jiný název pro e-liquid

E-kusovka - jednorázová elektronická cigareta. Po vykouření obsahu náplně nebo při vyčerpání kapacity baterie se již dále nedá používat a jednoduše se zahodí.

E-liquid - viz liquid

Expirace  - doba/termín použitelnosti, týká se zejména liquidů, bází a aromat.

Firmware - v oblasti elektronického kouření software, který slouží k řízení elektronického systému gripů, u novějších zařízení je možná aktualizace.

Glassomizér - starší označení atomizérů s tělem vyrobeným z pyrexu (borosilikátové laboratorní sklo).

Grip - samostatná část elektronické cigarety, jejíž součástí je baterie (pevně zabudovaná nebo výměnný článek) a ovládací prvky, často i s displejem. Gripy jsou buď s elektronickým ovládáním (s možností regulace výkonu či teploty popř. pouze jedním tlačítkem) nebo s čistě mechanickým ovládáním, tzv. „mechaniky“. Na grip se instaluje atomizér, kromě několika výjimek přes standardní závit typu 510. Gripu se někdy říká MOD. 

Hight Drain - označení baterií s vysokým vybíjecím proudem, které jsou vhodné pro elektronické cigarety a gripy s výkonnými hlavami.

Kanthal - nejčastější materiál na výrobu odporových drátků pro žhavící spirály. Jde o slitinu železa, chromu a hliníku se stopovým množstvím kobaltu. Kanthalové spirály umožňují pouze regulaci výkonu, nelze regulovat teplotu žhavení.

Knot - u starších cigaret dopravník liquidu do žhavící spirály, dnes se téměř nepoužívá, resp. pouze u jednorázových atomizérů.

Liquid  - tekutá náplň do e-cigarety. Je tvořená směsí propylenglykolu (PG), glycerolu (VG), příchuti (aroma) a popř. nikotinu. Vzájemný poměr těchto složek určuje charakter liquidu. PG a VG se nejčastěji pohybuje v [%] rozmezí PG50/VG50 až PG20/VG80.

Low Voltage - v překladu “nízké napětí”, chybová hláška při poklesu napětí pod továrně nastavenou hodnotu. Většinou jde o indikaci vybité baterie, může též značit poškozenou baterii s trvale sníženým napětím.

Low Resistance - v překladu “nízký odpor”, používá se pro označení atomizérů resp. žhavících hlav a spirálek s elektrickým odporem nižším jak 1ohm.

LVC (Liquid Value Control) - v překladu „kontrola množství liquidu“, označení atomizérů, které mají možnost nastavení množství protékajícího liquidu ke žhavící hlavě resp. spirálce.

Mechanický grip -  též tzv. „mechanika“ (v angl. Mechanical Mod) je jednoduchá elektronické cigareta bez jakýchkoliv elektronických součástek. Proud z baterie je přiváděn do atomizéru napřímo a není možno ho gripem jakkoliv regulovat. Spínání je řešeno mechanickým spínačem. Výhodou je dlouhá životnost a absolutní bezporuchovost. Je však určen pouze pro zkušené vapery s alespoň základními znalostmi el.zákonů, zejména Ohmova zákona.

Mesh - ocelová tkanina, v elektronických cigaretách jedna z variant žhavícího tělíska (výkonější varianta ke žhavící spirálce).

MTL (Mouth To Lung) - v překladu "z úst do plic. Pára se natáhne do úst a poté se vdechne do plic, stejně jako při kouření klasické cigarety (tzv.pyro) = šlukování.

Ni/Ni200 - označení pro materiál na bázi niklové slitiny pro výrobu odporového drátu žhavících hlav a spirál, umožňující regulaci teploty žhavení (tzv. TC režim).

NotchCoil - speciální typ žhavící spirály, která není vyrobena z odporového drátu, ale z kusu nerezové trubičky s vyfrézovanými otvory. Má delší životnost oproti standardním spirálám a větší odpařovací plochu.

NIC - zkratka pro nikotin

Nulka- liquid nebo báze neobsahující žádný nikotin.

Organická vata - přírodní vata (angl. Organic Cotton) bez chem. příměsí, přivádí liquid ke žhavící spirále. Nezkresluje chuť.

Pen Style - označení elektronických cigaret s klasickým, tužkovým tvarem.

PG (Propylenglykol) - jedna z hlavních součástí liquidu, nosič chutě. Mimo e-cigarety využívaný v potravinářském průmyslu, kosmetice a léčivech (masti a kapky).

Power banka - zásobník, zdroj elektrické energie.

Příchuť - viz. aroma.

Pyrex - materiál, který díky svým chemicko-fyzikálním vlastnostem a složením patří do skupiny průzračných borosilikátových skel. Snáší extrémně vysoké teploty a je chemicky odolný. Díky tomu je vynikajícím materiálem pro atomizéry. V současné době je pyrex nejpoužívanější materiál pro výrobu těl atomizérů.
 
Pyro  - ve vaperské komunitě slangové označení pro klasické cigarety.

RBA (Rebuildable Atomizer) - v překladu „obnovitelný atomizér“, jde o druh atomizéru, ve kterém je místo tovární žhavící hlavy použita vlastní spirála a organická vata. To umožňuje věrnější podání chuti liquidu a tvorbu více páry (tzv. mraků).

RDA/RTA - další rozdělení RBA atomizérů:
          RTA (Rebuildable Tank Atomizer) - v překladu „obnovitelný atomizér s nádržkou“, atomizér má nádržku-tank na liquid.
          RDA (Rebuildable Dripping Atomizer) - v překladu „obnovitelný kapající atomizér“, nemá žádnou nádržku, liquidem musíme neustále spirálku po pár potáhnutích dokapat ručně. Má nejlepší podání chuti a lze ho použít při častém měnění příchutí.
Na trhu jsou i kombinované RDTA atomizéry.

SS/SS316 - označení pro nerezovou ocel (stainless steel) používanou pro výrobu odporového drátu žhavících hlav a spirál, umožňující regulaci teploty žhavení (tzv TC režim), ale i materiál pro výrobu atomizérů a gripů.

Stealth - označení funkce některých modelů elektronických cigaret a gripů, které umožňují při potahu zhasnout displej.

Sub-Ohm - anglický výraz pro nízký odpor (pod 1,0ohm). Takzvané sub-ohm (nízkoodporové) atomizéry, pracující s odporem nižším než 1,0ohm, produkují velké množství páry s mnohem větším hitem, než klasické atomizéry s odporem kolem 1,5ohm.

Tank - zásobník na liquid, většinou označení pro atomizéry větších objemů.

TC (Temperature Control) - teplotní režim, kdy elektronika gripu hlídá teplotu žhavící spirály. Používá se u pouze pro spirály z nerezové oceli, slitin niklu a titanu.

TC-Ni (Temperature Control-Nickel) - teplotní režim pro niklové spirálky.

TC-Ti (Temperature Control-Titanium) - teplotní režim pro titanové spirálky.

TC-SS (Temperature Control-Stainless Steel) - teplotní režim pro spirálky z nerezové oceli.

TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - v překladu „teplotní koeficient odporu", je to režim některých modelů elektronických cigaret a gripů, který umožňuje nastavit vlastní teplotní koeficient odporu pro různé druhy spirálek (např. Ni, NiFe, Ti, SS). Tedy jde o vlastní manuální nastavení hodnoty podle použitého drátu.

TFTA-Tank (Top Filling And Top Airflow Tank) - typ atomizéru s vrchním plněním (Top Filling) a regulací sání umístěnou rovněž ve vrchní části (Top Airflow). U většiny takových atomizérů nejsou ve spodní části již žádné otvory, což znamená, že liquid nemůže při kouření vytékat.

Tělo - grip bez bateriových článků.

TH (Throat Hit) - nebo též Hit, Flash - různé názvy jednoho a téhož pocitu, který vnímají i kuřáci klasických cigaret při vdechnutí dýmu, jako náraz do plic, tzv. kopnutí.

VG (Vegetable glycerin) - též glycerol - hustá viskózní kapalina, jedna z hlavních součástí liquidu, zajišťuje tvorbu dýmu. Mimo  oblast e-cigaret využívaný v potravinářském a kosmetickém průmyslu a ve zdravotnictví.

VT (Variable Temperature) - jiné označení pro TC - teplotní režim.

VT-Ti, VT-Ni, VT-SS - jiné označení pro režimy teplotních módů režimů TC-Ti, TC-Ni, TC-SS.

VV (Variable Voltage) - režim regulace výstupního napětí baterie elektronické cigarety.  Bývá buď ve třech krocích 3,3V, 3,7V a 4,2V nebo v rozsahu 3V-6V a 3,3V-5V v krocích po 0,1V.

VW (Variable Wattage) - je funkce/režim některých modelů elektronických cigaret a gripů, která umožňuje nastavit výstupní výkon baterie. Tím lze ovlivnit produkci páry atomizéru a přizpůsobit výkon různým druhům žhavících spirálek. Čím vyšší hodnota výkonu je nastavena, tím bude větší produkce páry.

Závit 510 - typ závitu, v současné době nejrozšířenější.

Závit eGo - typ závitu, má rozměr M12x0,5mm pro vnější nebo M7x0,5mm vnitřní variantu. V současné době je používán pro starší typy baterií.

Zero - v překladu „nula“, označení liquidů a bází bez obsahu nikotinu.

5-ti klik - funkce baterie, která umožňuje uzamknout baterii pomocí pěti rychlých stisků spínacího tlačítka. Uzamčením baterie je znemožněno nechtěné sepnutí baterie například při transport, v kapse apod. Pro opětovné odemčení baterie se opět 5x stiskne spínací tlačítko.

 

Na vašem soukromí nám záleží

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

Povolit všePodrobné nastavení
UPOZORNĚNÍ
Ve smyslu platné legislativy je v tomto e-shopu zakázán prodej osobám mladším 18 let.
KONTROLA VĚKU
Prohlašuji, že jsem starší 18 let. Jsem si vědom, že tyto stránky obsahují informace o elektronických cigaretách a souvisejících produktech vč. náplní do nich. Veškeré zboží a výrobky v tomto e-shopu jsou určeny pouze a výhradně osobám starším 18 let. Pokud nesplňuji podmínku věku, nesmím zboží v tomto e-shopu objednávat ani ho převzít.