TPD protitabákový zákon
TPD směrnice - zákonné omezení v oblasti elektronických cigaret
Oblast eletronického kouření je v Evropské unii výrazným způsobem regulována a to zejména na základě Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/40/EU, označované jako Tobacco Product Directive - Směrnice o tabákových výrobcích, zkráceně TPD. Ustanovení této směrnice zásadním způsobem zasahuje do trhu s elektronickými cigaretami a příslušenstvím včetně náplní. Jednotlivé produkty mají značné množství omezujících parametrů a legislativních restrikcí, takže důsledkem toho je, že tato komodita je jednou z nejpřísněji sledovaných.
V návaznosti na evropskou TPD přijali jednotlivé členské státy EU své národní zákony a vyhlášky. V České republice je to nově vydaná vyhláška Ministerstva zdravotnictví č.37/2017 Sb., o elektronických cigaretách, náhradních náplních do nich a bylinných výrobcích určených ke kouření, a zákon č.180/2016 Sb., kterým byl novelizován zákon č.110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích. Tyto nové legislativní normy se výrazným způsobem dotýkají dovozců, prodejců a samozřejmě uživatelů - Vás zákazníků. Jde zejména o následující oblasti:
1) Omezení objemu balení na 10ml/lahvičku
Veškeré náplně (dále jen liquidy) a báze (boostery) s obsahem nikotinu se od 21.5.2017 smějí prodávat pouze v obalech, tedy lahvičkách, s objemem max. 10ml. Ve větším objemu lze prodávat pouze látky a směsi PG (propylenglykol) a VG (glycerol) s obsahem 0mg/ml, tedy beznikotinové báze. Výrobci na to reagovaly a v praxi se prodávají nikotinové báze v obchodním balení většinou 5 x 10ml lahvička.
Zákonodárci toto omezení zdůvodnily ochranou dětí před intoxikací nikotinem při požití většího množství náplně. Tento jistě bohulibý záměr ochrany před nikotinem se ve srovnání s tím, jak nebezpečné zboží je dětem naprosto běžně volně dostupné v násobných objemech (např. čistící a dezinfekční prostředky) jeví jako poněkud absurdní...
2) Omezení objemu atomizéru na 2ml
Všechny nádržky na liquid (atomizéry, tanky apod.) určené pro kouření nikotinových náplní se smějí prodávat, ať jako součást cigarety/gripu nebo samostatné příslušenství, pouze s objemem omezeným maximálně na 2ml. To se dotýká zejména kouření přímo do plic (DL), kdy nízkoodporové výkonné atomizéry mají značnou spotřebu liquidu a bude nutné ho často doplňovat. Kouření beznikotinových náplní není ze zákona nijak objemově omezeno, záleží tedy na daném výrobci, jak s tímto poněkud zvláštním omezením naloží popř. konstrukčně vyřeší, např. zvětšovacím kitem...
3) Omezení koncentrace nikotinu vyšší jak 20mg/ml
Liquid (i booster) nesmí obsahovat nikotin o koncentraci vyšší jak 20mg/ml. Většina vaperů sice už kouří méně koncentrované náplně, ale u boosterů je to problém, protože je tím výrazně omezena možnost namíchat si větší množství "silnější" nikotinové báze.
Zdůvodnění, že se mají vyrovnat povolené dávky nikotinu inhalované z elektronické a klasické cigarety, je velmi zavádějící, neboť nikotin z e-cigarety je lidským organismem vstřebáván v menší míře.
Další omezení jsou pro distributory a prodejce, Vás zákazníků se dotknou jen nepřímo, některé jsou i ku prospěchu věci... Jde zejména o zdravotní varování, povinné údaje na výrobcích, povinné doplňkové letáky s údaji o návykovosti, kontraindikacích, o možných nepříznivých účincích a varování pro specifické rizikové skupiny. Zakázáno bylo ale i zobrazování prvků nebo rysů připomínající potravinu nebo kosmetický přípravek, takže u liquidu např. s malinovou příchutí obrázek maliny nečekejme... Komplikace lze v budoucnu čekat u e-shopů, neboť u prodeje na dálku lze velmi obtížně validně prokazovat dosažení věku 18 let.
Závěrem konstatujme, že ač je elektronické kouření jednoznačně méně škodlivé (výzkumy potvrzují o 90-95%) než to klasické, a ve svém důsledku tedy šetří zdraví kuřáků, naši a evropští zákonodárci žijí v jakémsi jiném, paralelním světě, ignorují realitu a jednoznačně se rozhodli jít cestou zákazů a represe. Nebo že by tabáková lobby výrobců klasických cigaret byla opravdu tak silná....?